3 min 3 godine

Evropska komisija objavila je dugo očekivani Zakon o veštačkoj inteligenciji (Artificial intelligence Act – AIA), ambiciozni međusektorski pokušaj regulisanja primena veštačke inteligencije (AI) 21. aprila 2021. Cilj mu je, kako se kaže u Evropskom parlamentu, da obezbedi da svi evropski građani mogu da veruju u AI pružajući srazmerna i fleksibilna pravila – usklađena na jedinstvenom tržištu – kako bi se rešili specifični rizici koje predstavljaju sistemi veštačke inteligencije i postavili najviši standardi u svetu.

Predlogom se utvrđuje pristup zasnovan na riziku u regulisanju aplikacija za veštačku inteligenciju: oni koji predstavljaju „neprihvatljivi rizik“ biće zabranjeni, oni koji predstavljaju „visoki rizik“ podležu dodatnim zahtevima pre ulaska na tržište a ostali, kao što su chatbotovi i „duboke lažne informacije“, podlegaće novim zahtevima za transparentnost.

Aplikacije koje predstavljaju „mali ili minimalni rizik“ – velika većina aplikacija za inteligenciju – mogu da uđu na tržište bez ograničenja, iako se mogu razviti dobrovoljni kodeksi ponašanja. Ostale predložene mere uključuju Evropski odbor za inteligenciju za nadgledanje primene i regulatorne okvire za olakšavanje inovacija.

Veštačka inteligencija između rizika i prikladnosti za određene upotrebe

U kontekstu zakonodavnog predloga, stručni i naučni deo Evropskog parlamenta, nazvan STOA, je sazvao sastanak sa članovima svog Međunarodnog savetodavnog odbora (INAB) 24. juna 2021. godine, pozivajući članove odbora da iznesu svoje stavove o AIA i razgovaraju o njima sa članovima STOA. Učesnici su pozdravili predlog kao pravovremeni i neophodni korak u pravom smeru. Članovi Odbora široko su se složili sa ciljevima i pristupom AIA, ali su pokrenuli nekolikopitanja za koje smatraju da bi mogla zahtevati dalja razmišljanja i diskusiju tokom pregovaračkog perioda.

Neki učesnici su istakli da pristup zasnovan na riziku možda nije prikladan za upravljanje aplikacijama koje su niskog rizika.

Istaknuto je da sistemi veštačke inteligencije koji pojačavaju rodnu i rasnu diskriminaciju i dalje predstavljaju izuzetno ozbiljan rizik, čak i u nekritičkim domenima aktivnosti. U tom smislu, AIA može potceniti rašireni karakter ozbiljnih rizika koje predstavlja AI u svim domenima aktivnosti. Takođe je sugerisano da bi fokus na određene aplikacije mogao predstavljati propuštenu priliku za rešavanje pitanja opšte namene AI, što bi moglo postati sve važnije u godinama koje dolaze.

AIA je sada predmet pregovora između Evropskog parlamenta i Saveta Evrope. U međuvremenu, o drugim relevantnim zakonodavnim aktima se takođe raspravlja, uključujući Zakon o upravljanju podacima, Zakon o digitalnim uslugama i novi Zakon o podacima.

Izvor: EPThinktank
Fotografija Unsplash

Pročitaj i ovo:  Novi Sad evropska prestonica kulture 2021.

Ostavite odgovor