3 min 7 godina

Prema podacima MMF-a ukupna vrednost stranih direktnih investicija u BiH na kraju 2015. godine iznosila je 6.792 miliona dolara. Najveći investitor u BiH bila je, kao i kod većine zemalja Istočne Evrope zbog ulaganja u finansijski sektor, Austrija sa 1.385 miliona dolara. Srbija je za samo 3 miliona dolara bila ispred Hrvatske, na drugom mestu, sa 1.149 miliona dolara.

Austrija, Srbija i Hrvatska u zbiru (3.680 miliona dolara) su učestvovale sa 54,2 posto u ukupnim stranim investicijama u BiH. Iza njih slede Rusija (najvećim delom u Republiku Srpsku), Slovenija, Nemačka, Holandija, Švajcarska i UK ispred prve islamske države Turske na desetom mestu. Od islamskih zemalja slede Saudijska Arabija na 12, Kuvajt na 15, Ujedinjeni Arapski Emirati na 17. mestu, a još se pojavljuju Egipat i Sirija sa zanemarljivim iznosima ulaganja.

Konkurentska pozicija Telekoma

Telekom je najveći investitor iz Srbije u BiH (Republiku Srpsku) i njegova prodaja imala bi negativni efekat na investicionu poziciju Srbije u BiH: Srbija bi po vrednosti investicija pala daleko ispod Hrvatske, a po rangu i ispod Rusije i Slovenije. Alternativa njegovoj prodaji mogla bi da bude širenje poslovanja u Federaciju BiH, Bugarsku, Makedoniju…

Prema podacima za 2014. godinu (izvor: Agencija za statistiku BIH) u BiH je registrovano 38 filijala preduzeća registrovanih u Srbiji i ona su zapošljavala 4.802 radnika (rast sa 36 u 2013. uz pad broja zaposlenih sa 5.661). Telekomunikacije su kapitalno intenzivna delatnost pa su više radnika zaposlile filijale kompanija iz Hrvatske (8.983), Slovenije (8.591), Italije (5.981) i Švajcarske (5.667).

Pročitaj i ovo:  Nektar OK fest od 13. do 15. avgusta na Tjentištu

Po dodatoj vrednosti koju su stvorile (403 miliona KM) filijale iz Srbije su bile na prvom mestu ispred Hrvatske (354 miliona KM) i Slovenije (235). Ukupna dodata vrednost stranih filijala iznosila je 2.217 miliona KM te je udeo srpskih filijala iznosio 18,2 procenta.

Po troškovima zaposlenih najveću korist su imali radnici u filijalama kompanija iz Hrvatske (147,7 miliona KM), ispred Švajcarske (123,7), Slovenije (121,5) i Srbije (121,3 miliona KM). Ovi podaci ukazuju na iskorišćavanje jevtine radne snage kod ostalih zemalja, dok se kod Srbije radi o kapitalno-intenzivnim delatnostima, gde su plate veće, ali uz mnogo manji broj zaposlenih.

I tako, Telekom Srbija je još uvek u srpskom vlasništvu, a odnosi Srbije i Republike Srpske se poboljšavaju što bi trebalo da utiče i na rast ulaganja iz Srbije (i obratno) i rast broja filijala iz Srbije i njihove dodate vrednosti i isplata zaposlenima.

Miroslav Zdravković / Makroekonomija.org

Ostavite odgovor