3 min 7 godina

Novi startap pod nazivom Brandless, ili Bezbrendovano, koristi hakerski pristup postojećem svetu brendova. Proizvodi su namenjeni milenijalsima, novoj generaciji mladih ljudi čije će navike i percepcija sveta, kažu istraživanja, radikalno promeniti stanje stvari. Otuda polazna pretpostavka Bezbrendovanog jeste da svestan kupac ne želi više da kupuje brendove, već proizvode zbog njihovih stvarnih sastojaka i jasne svrhe. Proizvodi ovog brenda koji samog sebe negira, su uglavnom hrana organskog porekla i bezglutenska hrana i drugi proizvodi za kućnu i ličnu upotrebu. Svi proizvodi imaju jedinstvenu cenu od 3 dolara.

Hakovanje brendova kao brend

Brandless je zaštićena robna marka, drugim rečima hakovanje brenda je zaštićeno kao brend. Na ambalaži, naziv brenda je, štaviše, prikriven i nalazi se među opisima sastojaka proizvoda. Osim proste ideje da se hakuje tržište brendova time što ćemo istaći sadržaj umesto forme, sam naziv tog marketing pristupa prikazaćemo kao deo samog proizvoda. Sistem je hakovan i sistem je istovremeno potvrđen.

Iza ideje Brandlessa stoji preduzetnički duh Ida Leflera. Ido je našao partnera u venčer fondu Sherpa Capital venture, a brend Brandless su potom kreirali još tri venčer fonda: Cowboy Ventures, Redpoint Ventures a tu je i Guglova kompanija Google Ventures, koji su zajedno uložilli 50 miliona dolara u pokretanje ovog startapa.

Brend za milenijalce

Osim jedinstvene konkurentske strategije da ne ističemo brend u prvom planu, da ponudimo izjednačene cene od 3 dolara za svaki proizvod, tu je prvi korak da se napravi zajednica – još jedno obeležje milenijalca na delu – jer proizvodi se mogu kupovati u pretplati, po ceni godišnje članarine od 36 dolara.

Pročitaj i ovo:  Pad Srbije na globalnoj listi inovativnosti

Pokretači su se dosetili da ponude logiku jedinstvene i niske cene kroz objašnjenje da su njihovi proizvodi jevtiniji zato što nemaju taksu na brend. Da zapravo nije tako, svedoči činjenica da je bezbrendovani Brandless registrovana robna marka (TM – trademark), što znači da ga niko drugi osim vlasnika kapitala ne sme koristiti, a registracija i pravo na ime, tj taksa registracionog fonda, svakako su plaćeni.

Na tržištu brendova, gde živi i radi oko milijardu milenijalaca koji su „pobunjeni“ protiv civilizacije ovakva kakva je, a time i protiv korporacija koje poseduju brendove, kako ćete na najbolji način napraviti novu nišu proizvoda namenjenih baš njima, nego da stvorite seriju proizvoda koji u sebi sadrže potvrđivanje pobune. Kako biva, još jednom se potvrdilo da su pravi začetnici revolucija zapravo kontrarevolucionari. Najbolji način da kontrolišemo da revolucija ne eskalira jeste da je sami pokrenemo.

Ostavite odgovor